Jak zrobić smaczny Hamburger wołowiny placki

Jak zrobić smaczny Hamburger wołowiny placki

Hamburgery są klasyczne amerykańskie barbecue danie. Od hamburgerów kotleciki wymagają prawie bez dodatku składników, jakość mięsa i precyzyjne techniki są niezbędne. Zawsze używać mięsa mielonego z zawartością wysokiej zawartości tłuszczu dla najsmaczniejsze hamburgery. Podczas gdy chudego mięsa wołowego jest idealnym miejscem na takie rzeczy jak Meatloaf lub klopsiki, hamburgery wymagają dużo tłuszczu dla smaku, tekstura i wilgoci. Ground chuck jest idealnym miejscem na hamburgery, ale ziemi okrągłe mogą być używane jako dobrze. Wybierz z 20% do 30% zawartości tłuszczu dla najlepsze hamburgery wołowiny.

Instrukcje

• Wyjmij mięso z opakowania i umieścić w dużej misce. Hamburgery są najlepszym lewym stosunkowo niewytrawny zaprezentować smak wołowiny, ale można dodać przyprawy dla dodatkowego kopa. Pakiet taco przyprawy lub cebula Zupa mieszać jest prosty, tani sposób, aby dodać smaku do hamburgerów. Jeśli sezon wołowiny, upewnij się, że w jedno jajko pomagające trzymać mięso razem wymieszać.

• Mięso podzielić na cztery równe porcje z rąk. Tworząc każdej części do patty. Nie ciasno spakować je do pasztecików, ale zamiast lekko kształt je za najlepsze tekstury. Przepracowaniem mięso może powodować placki się ciężki i gęsty.

• Posypać każdej strony Patty z soli i pieprzu, bezpośrednio przed gotowaniem. Dodając sól zbyt wcześnie wysuszyć mięsa.