Jak zatrzymać piszczenia GM Serpentine pasy

Jak zatrzymać piszczenia GM Serpentine pasy

Piskliwy silników ostrzegać potencjalnych problemów w silniku. Najpierw zlokalizować źródło dźwięku, a następnie rozwiązać ten problem. Niektóre piszczy i piszczy wystąpić z powodu mając problemy w ramach poszczególnych części składowych silnika, takie jak alternator. Ustalenia te problemy zwykle wymaga fachową pomoc. Inne przyczyny piszczy to problemy z pasa. GM line-up używa przede wszystkim serpentyn pasy w silniki, które będzie piszczeć z różnych powodów, ale są stosunkowo łatwe do naprawienia.

Instrukcje

1 wglądu serpentynach pasa. Pasy powinny zostać zastąpione co 25.000 mil, lub w razie potrzeby. Jeśli krawędzie są postrzępione, pęknięty lub uszkodzony, wymień pas. Też go zastąpić, jeśli to jest rowkowane pasa i rowki są uszkodzone. Oba problemy może prowadzić do pasa, który może powodować piszczy.

2 sposób przesunąć napinacz i usunąć stary pas. Większość silników GM pozwalają użyć nasadowych, dołączony do śruby na napinacz, aby przenieść koła pasowego. Za pomocą Klucz nasadowy, włączyć koło pasowe od pasa i przesuń go wyłączyć. Usuń pasek z innych kół pasowych. Zastąpić ją nową.

3 sprawdzenia napinacza koła pasowego. Jeżeli pasy są w dobrej kondycji i piszczy dalej, sprawdzić napięcie na napinacz. Z pojazdu chwycić koło pasowe z dłoni i spróbuj go ruszać. Jeśli jesteś wypłacalny dostać ono przenieść ręcznie, koła pasowego jest uszkodzony. Kroki, aby wymienić koła pasowego w zależności od pojemności silnika oraz typu. Skonsultować się z profesjonalnych mechanik lub obsługi technicznej przed podjęciem próby zastąpienia.

4 kroplówki jakiś opatrunek pasa na pas. Jeśli ma prawidłowego napięcia na napinacz i pasek jest w dobrej kondycji, pisk może wynikać coś tak prostego jak dużej wilgotności lub zimnej pogody. Pasa opatrunku zwiększa przyczepność ma pasa na różnych kół pasowych, które rozwiąże związane z pogodą piszczy. Nie rozpylać ono na silniku bo nadmiernej ilości może spowodować pas wobec ześliznąć się. Spray trochę na miękką rag i wytrzyj ją na pas na stronie, która kontaktuje się z koła pasowe.